DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Parçalı Bulutlu
escort bodrum

TL’ye Yatırım Yapan Kazandı: Gönüllü BES Fonları ve Yatırım Fonları Yüksek Getiri İle Öne Geçti.

TL’ye Yatırım Yapan Kazandı: Gönüllü BES Fonları ve Yatırım Fonları Yüksek Getiri İle Öne Geçti.
21.03.2020
168
A+
A-
#sigorta #haber
TL’ye Yatırım Yapan Kazandı: Gönüllü BES Fonları ve Yatırım Fonları Yüksek Getiri İle Öne Geçti

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği’nin hazırlattığı rapora göre; Gönüllü Bireysel Emeklilik Fonları katılımcısına enflasyonun üzerinde getiri sağladı.

TKYD Başkanı Mustafa Selim Yazıcı, “Gönüllü Bireysel Emeklilik Fonlarının ağırlıklı ortalama net getirisinin son 10 yılda TÜFE’nin 72 puan, son 5 yılda 35 puan ve Gönüllü Bireysel Emeklilik Sistemi(BES)’nin başladığı 2004’den itibaren ise TÜFE’nin yaklaşık 273 puan üzerinde getiri sağladığını görüyoruz” dedi.

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD), LUDENS İleri Finansal Hizmetler’e hazırlattığı “Emeklilik Fonları Performans Raporu”nu açıkladı. 06 Şubat 2020, Perşembe günü Raffles Otel’de gerçekleştirilen basın toplantısında Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ve Yatırım Fonlarında yaşanan pozitif gelişmeler paylaşılırken aynı zamanda 2019’da köklü değişikliklerin ayak seslerinin duyulduğu BES ve Otomatik Katılım Sistemi (OKS) konuları ele alındı. Toplantıda konuşan TKYD Başkanı Mustafa Selim Yazıcı, “Yatırım Fonları 2019’da oldukça iyi performans gösterdi. En yüksek performansı Katılım Hisse Senedi fonları gösterirken, ikinci sırada yabancı hisse senedi, üçüncü sırada ise hisse senedi kategorisi yer aldı. Yatırım fonları 2019’da ciddi ivme yakalandı. Nitelikli fonların ağırlığı yüzde 47 ile tarihteki en yüksek seviyesine ulaştı. Yatırım Fonlarında Hisse ve Bono yatırımcısının ağırlığı azalırken Katılım Fonları ve Değişken/Karma Fonlar yatırımcısının ağırlığı arttı.

Gönüllü Bireysel Emeklilik Fonlarının ağırlıklı ortalama net getirisinin son 10 yılda TÜFE’nin 72 puan, son 5 yılda 35 puan ve Gönüllü Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) başladığı 2004’den itibaren ise TÜFE’nin yaklaşık 273 puan üzerinde getiri sağladığını görüyoruz. 2019’da ise Gönüllü BES fonlarının ağırlıklı ortalama getirisi, enflasyonun 14,9 puan üzerinde gerçekleşti. Tüm dönemlerde OKS emeklilik fonlarının ağırlıklı ortalama net getirilerinin TÜFE’nin üzerinde gerçekleştiğini görüyoruz. Başlangıçtan itibaren bakıldığında bu fark 8,2 puan iken, 2019’da ise yaklaşık 11,5 puan olarak gerçekleşti. 2019’da kategori bazında OKS fonları tüm alt kategorilerde TÜFE’nin üzerinde getiri sağladı. En yüksek ağırlıklı ortalama net getiri yüzde 36,5 ile değişken katılım fonları kategorisinde elde edildi. Bu kategorinin getirisi, aynı dönemdeki enflasyona göre yaklaşık 25 puan yüksek gerçekleşti. En düşük ağırlıklı ortalama net getiri ise yüzde 19,8 ile başlangıç katılım fonlarının getirisi olup enflasyonun 8 puan üzerindedir” dedi.

TKYD Başkanı Yazıcı, “Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda uzun vadeli tasarrufların artırılması açısından BES’in önemine yer verildiğini gördük. Biz de TKYD olarak bu alanda yapılacak tüm çalışmaları destekliyoruz. İlgili tüm kurumlara elimizden gelen her türlü desteği vermeye hazırız” diye konuştu.

Portföy Yönetimi Sektörü öne çıkıyor

Portföy Yönetimi Sektörü’nde gelinen son durumu da değerlendiren TKYD Başkanı Yazıcı, “Günümüzde hızlı büyüyen Portföy Yönetimi Sektörü’nün uzun vadeli finansmanda daha önemli hale geldiğini görüyoruz. Reel ekonominin finansmanında da daha etkin bir aktör olarak konumlanıyor. Gittikçe öne çıkan sermaye piyasalarının en hızlı büyüyen sektörü olan portföy yönetimi; istikrarlı ve yüksek büyüme için uzun vadeli finansman kaynağı ve bankacılık sisteminin zorlandığı durumlarda verimli bir alternatif olarak öne çıkıyor” dedi.

Türkiye Varlık Yönetimi Sektörü 284 milyar TL büyüklüğe ulaştı

TKYD Başkanı Yazıcı, “Türkiye Varlık Yönetimi Sektörü 2013’ten itibaren hızlı bir büyüme patikası izleyerek 2019’da 284 milyar TL (48 milyar USD) büyüklüğe ulaştı. 2019 sonu itibarıyla neredeyse 16 milyon yatırımcının hayatına dokunan bir sektör haline geldi. Sektörün, GSYİH oranı yüzde 10’a doğru koşarken, 100 milyar dolarlık bir sektöre ulaşmak hedefler arasında yer alıyor” diye konuştu.

İşte fonlarda en yüksek getirisi olan kategori

“Emeklilik Fonları Performans Raporu”na göre; OKS emeklilik fonlarının başlangıçtan itibaren ağırlıklı ortalama getirisi yüzde 54 olup bu oran TÜFE’nin yaklaşık 8 puan üzerinde gerçekleşti. 2019’da ise fonların ağırlıklı ortalama getirisi TÜFE’nin 11 puan üzerinde oldu. Mevduat faiz oranları ve Gönüllü BES fonları için stopajdan arındırılmış getiriler ile yapılan incelemede tüm alt dönemlerde ağırlıklı ortalama fon getirileri mevduat faizlerinin üzerinde seyir izledi.

Haberin Devamı: https://www.sigortahaber.com.tr/sigorta/tlye-yatirim-yapan-kazandi-gonullu-bes-fonlari-ve-yatirim-h8509.html

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.