DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 17°C
Gök Gürültülü
escort bodrum

SON DAKİKA – Yeni Yönetmelik ile ilgili TOBB SAİK Başkanı Levent KORKUT’tan açıklama geldi

SON DAKİKA – Yeni Yönetmelik ile ilgili TOBB SAİK Başkanı Levent KORKUT’tan açıklama geldi
10.05.2020
371
A+
A-

9 Mayıs 2020 tarihinde “Sigortacılık Kapsamında Değerlendirilecek Faaliyetlere, Tüketici Lehine Yapılan…

YÖNETMELİKLE İLGİLİ GÖRÜŞLERİMİZ;

9 Mayıs 2020 tarihinde “Sigortacılık Kapsamında Değerlendirilecek Faaliyetlere, Tüketici Lehine Yapılan Sigorta Sözleşmeleri İle Mesafeli Akdedilen Sigorta Sözleşmelerine İlişkin Yönetmelik” te değişiklik yapılmıştır.

Söz konusu düzenlemede biz Sigorta Acentelerinin lehine hükümler olduğu gibi aleyhte değerlendirilen hususlarda yer almaktadır.
Biz SAİK olarak aşağıdaki 6 konu için talepte bulunmuştuk:
1)Kioks
2)TüwTurk kabinleri
3)3D
4)Trafik Komisyon iadesi ile ilgili Devir ZEYİLİ
5)Komisyon artışı
6)Tek FİYAT 
Bunlar’dan kioks, Tüvtürk,3D bu yönetmelikle hayata geçti.
Trafik Devir zeyili, Komisyon Artışı ve tek fiyat konusundaki mücadele ve çalışmalarımız devam ediyor.

– TUVTÜRK istasyonlarında kiosk üzerinden poliçe satışı İcra Komitesi yetki ve sorumluluğunda gerçekleştirilecektir. Buradan elde edilecek gelir meslektaşlarımıza dağıtılacaktır.

–  Zorunlu Deprem Sigortası kontrol noktaları olan Tapu Daireleri, Su ve Elektrik İdarelerinde yalnızca Doğal Afet Sigortaları Kurumuna (DASK) ait kiosk cihazları bulundurulacak, buradan elde edilecek gelir meslektaşlarımıza dağıtılacaktır.

Bu çerçevede, bahse konu Yönetmelik, Kurullarımız ve İcra Komitemiz tarafından değerlendirilmekte olup, mesleğimize zarar verebilecek tüm hususlar tespit edilerek, bu hususların iptal edilmesi için ilgili merciler nezdinde gerekli girişimler ivedilikle yapılacaktır.

İLGİLİ YÖNETMELİKTE DEĞİŞMESİ GEREKTİĞİNE İNANDIĞIMIZ HUSUSLAR ;

-9 Madde/ 1
8.fıkrası,biz acenteler Tarafından tüm internet sitelerinden poliçe satışı yapılacağı ve sigorta acentesi olmayan kişilerce(Fatura matik,Gümrük müşaviri,Emlak müşaviri,Turizm Acenteleri,Turkcell bayileri,Hatta hastane ve sağlık Hizmeti veren kurumlar,vs benzeri kurum ve kuruluşlar)
Sabit bir bedel veya komisyonunun hizmet bedeli adı altında satışa aracılık edebileceği şeklinde yorumlanmaktadır.
ÇÖZÜM ÖNERİMİZ:
Sigorta acentesi olmayan,TOBB Levha kaydı olmayan kurum kuruluşların bir surette sigorta satışı ve pazarlaması faaliyetinde bulunamaz.( Örnek:TURSAB ÜYESİ TURİZM ACENTALARI, ECZACILAR,MALİ MÜŞAVİRLER V.S BENZERLERİ)
-Ayrıca,hizmet bedeli sigortalı veya sigorta ettiren tarafından ödenir.

10.Madde/1 
a -2 ve 3
Turizm Acenteleri poliçe satabilir diye algılamaktayız.
ÇÖZÜM ÖNERİMİZ;
TURSAB Üyesi Turizm acentası münhasıran sadece Turizmle ilgili iş yapabiliyor ise,Sigortacılık faaliyeti yapamamalı.
c -Sağlanan teminatın sorumluluk sigortası,hayat sigortası veya motorlu taşıt sigortası olmaması.
Denmiş,
ÇÖZÜM ÖNERİMİZ :
Bu maddede yapılamayacak olanlardan ziyade YAPILACAK OLANLAR YAZILMALI ve sadece Elektronik marketlerin sattıkları MOBİL TELEFON-BİLGİSAYAR VS benzeri ELEKTRONİK CİHAZI tanımlamalıyız.
Aksi,Beyaz eşya satıcıları,Mobilya satıcıları,Halı,vs benzeri her türlü mal ve hizmet bu kapsamda değerlendirilebilir.
EK MADDE 10/A-1
EK MADDE 10/A – (1) Sigortacılık işlemlerinin tamamının veya bir bölümünün gerçekleştirilmesine imkan veren kiosk, web sayfası, mobil uygulamalar gibi elektronik işlem cihazları ile sigorta satışı mümkündür. 
ÇÖZÜM ÖNERİMİZ ;
Web üzerinden poliçe satışı tabiiki yapılabilmeli,ancak,bireysel poliçe satışı sadece TOBB Levhaya kayıtlı sigorta Acenteleri tarafından yapılmalı.
Sigorta ve reasürans Brokerleri Kurumsal işleri bağlantısı olanlar hariç,Bireysel poliçe satışı yapamamalı.
(5) Mobil ve web sayfası uygulamalarında, ruhsatlı sigorta ve emeklilik şirketi, ruhsatlı sigorta brokeri, levhaya kayıtlı sigorta acentesi olmayan yetkisiz kişi veya kuruluşların sayfalarına, ilgili sigorta ve emeklilik şirketinin unvanı belirtilmeden, bağlantı (link) verilemez.
ÇÖZÜM ÖNERİMİZ ;
1-Öncelikli olarak ruhsatlı sigorta ve emeklilik şirketi,ruhsatlı sigorta brokeri denmiş,ancak TOBB Levhaya kayıtlı sigorta acentesi dışarıda tutulmuş.
Yetkisiz kişi ve kuruluşların sayfaların SİGORTA ŞİRKETLERİNİN UNVANI BELİRTİLMEK SURETİYLE BAĞLANTI LİNK VERİLEBİLİR DENMEKTEDİR.
ÇÖZÜM ÖNERİMİZ;
Sigorta ile ilgisi olmayan hiç bir kişi kurumun Web sayfasına BAĞLANTI LİNKİ verilemez.
DİJİTAL ORTAMDA POLİÇE SATACAK KİŞİ VE KURUMLAR MUTLAK SURETTE TOBB-LEVHA KAYDI OLAN ACENTE OLMALIDIR.
BROKERLER KESİNLİKLE BİREYSEL POLİÇE SATIŞINDA OLMAMALIDIR.

Saygılarımla
Levent Korkut
TOBB Sigorta Acenteleri 
İcra Komitesi Başkanı
 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.