DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 17°C
Gök Gürültülü
escort bodrum

Ekonomik gelişmeler

Piyasalarda Bugün ABD seçimlerine yönelik bekleyişin fiyatlamaları haftanın tümünde domine ettiği ortam 9-13 Kasım işlemlerinde nispeten daha …

Ekonomik gelişmeler
09.11.2020
92
A+
A-

Piyasalarda Bugün

ABD seçimlerine yönelik bekleyişin fiyatlamaları haftanın tümünde domine ettiği ortam 9-13 Kasım işlemlerinde nispeten daha belirgin bir resim oluşumuna işaret ediyor. Yasal sürecin devam etmesi kuvvetle muhtemel ve fakat ABD’de yasal olmayan sonuçlara göre rakamların işaret ettiği durum 46. Başkan’ın Joe Biden olduğu.

3 Kasım sonrası oluşan belirsizlik her ne kadar fiyatlamalara yansıma göstermiş olmasa da bir şekilde beklenti kanalı içerisindeki yerini koruyordu. Hafta sonu takip edilen akışın işaret ettiği durum ise özellikle Pensilvanya’daki resmin değişmesinin ardından Biden-Trump makasının 290-214 delege sayısı şeklinde oluştuğu, Senato’nun ise 48-48 eşitlik ile belirsiz durumda devam ettiği.

Geride kalan hafta içerisinde ABD’de hisse senedi endeksleri Nisan ayından bu yana en iyi haftalık kapanışlarını sergilerken, S&P 500’de 4 gün içerisinde hisselerin piyasa değerleri 1.5 trilyon dolar artış gösterdi. Haftalık kazanç ise %7.3 primlenme şeklinde oldu. 2020 yılının en kritik tradelerinden birisi olarak öne çıkan Nasdaq 100’ün haftalık gelişimi ise %9.4 artı performansa işaret etti.

MSCI dünya endeksinin 2 aydan uzun sürenin yükseğinde kapanış gerçekleştirdiği haftanın ardından Asya’da spot işlemler ve vadeli ABD endekslerindeki resim olumlu yaklaşım isteğinin korunduğu şeklinde. Amerikan doları genele yayılır şekilde değer kaybı süreci içerisinde olurken, DXY geçtiğimiz hafta konuştuğumuz iki kritik destek noktasından ilk durağı olan 92.20 bölgesine gelmiş durumda. Genele yayılır zayıflamanın etkisi GBP eğilimi ile başlarken, yuan, spot altın ve EUR yaklaşımlarına da değinmek gerekiyor.

Böylesi iyimser ortamın korunduğu resim devam ederken diğer yandan da pandemi kaynaklı negatif akış da sürüyor. Fransa’da ikinci dalga risklerine karşı en ciddi uyarı yapılırken, İtalya ve Polonya’da günlük vaka artışlarında rekor sayılarının yenilendiği görüldü. ABD’de ise 126 bin kişi düzeyindeki günlük vaka sayısının ardından peş peşe üçüncü günde de >100 bin eğilimi izlendi.

Yeni haftaya global piyasalar pozitif ortam eşliğinde başlıyor. Hafta sonu izlenen Çin ticaret verileri (Ekim 2020) ihracatın yıllık değişimde beklentilerin üzerinde bir performans ile %11.4, ithalatın ise aksi şekilde gerisinde kalarak %4.7 yükseldiği durumu gösterirken, ticaret dengesi ise 58.4 milyar dolar fazlaya işaret etti. Gerek global ticaret gerekse Çin’deki ekonomik performansın korunması açısından gelişmeleri olumlu okuyoruz.

Yerel varlıklar cephesinde ABD seçimleri kaynaklı oluşan iyimser global ortama katılım isteği BİST 100 endeksi nezdinde sağlandı. Hafta sonu ise Resmi Gazete’de yer alan bilgilendirme ile TCMB Başkanı Murat Uysal’ın görevden alındığı ve eski Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın atandığı akışı takip ettik. Naci Bey’in sahip olduğu politika ve piyasa kredibilitesinin kendisine yeni görevinde yardımcı olacağı ve ilk yaklaşımın negatif olmasını engelleyeceğini değerlendiriyoruz. 19 Kasım tarihi öncesi herhangi bir ara PPK toplantısı beklentimiz söz konusu değil. Kendisine yeni görevinde başarılar diliyoruz.

Piyasalar

Amerikan seçimlerinin odakta olduğu global yaklaşım devam ediyor. Hafta sonu itibarıyla Biden zaferinin 290 delege sayısı ile kesinleşmiş olması yeni hafta işlemlerinde de risk iştahı pozitif eğilimin korunmasına imkan tanıyor. Amerikan doları genele yayılır şekilde değer kaybederken, GBP, EUR, CNY ve spot altın hareketleri de dikkat çekiyor.

Türk lirası Cuma günü kapanışta Amerikan doları karşısında %-1.09 performans sergilerken, BİST 100 endeksi %1.01 primlenme ile 1191 puan seviyesinden takip edildi. 10y vadeli tahvilde faizin son düzeyi %14.17 ile değişim göstermezken, 5y vadeli CDS 530bp bölgesinde kapanış gerçekleştirdi.

EMEA bölgesi endekslerinde gün sonu kapanışları ağırlıklı değer kayıpları şeklinde oldu. Euro Stoxx 50 %-0.36, FTSE 100 %0.07, DAX %-0.70 ve Rusya (RTS, USD) varlıkları %0.64 performans sergiledi.

Amerika kıtası işlemlerinde Avrupa seansına benzer bir eğilim takip edilirken, kıtada yer alan gelişmekte olan ülke varlıklarının pozitif tarafta ayrıştığı görüldü. Sadece Nasdaq’ın %0.04 yükseliş ile ayrıştığı günde Dow Jones ve S&P 500 endeksleri ise yatay-negatif kapanışlar gerçekleştirdi. Ayrıca, işlem hacimleri de 5 günlük ortalamalarına kıyasla Nasdaq hariç %20 civarı geriledi. Gelişmekte olan ülke varlıklarından Bovespa %0.17, Merval ise %0.02 ile günü tamamlarken, Şili’de primlenme %3’e yaklaştı.

Asya’da haftanın ilk işlemleri risk iştahı pozitif ortamın devamına işaret ediyor. TSİ 08.15/ NKY 225 %2.41, Hang Seng %1.62, CSI 300 %2.15 ve KOSPI %1.39 ile takip edilirken, offshore işlemlerde USDCNH paritesi 6.5628’e dek gerilemiş durumda. PBOC tarafından fixing kur ayarlaması ise 6.6123 ile yuanda değer kazancına işaret etmekte.

Fiyatlamalar

BİST 100 işlemlerinde yakın zamanda gözlenen satış baskısının 200 günlük ortalama etrafından destek bulduğu ve yukarı yönde tepki göstererek global eğilime paralel dönüş sergilediği görülüyor. Teknik açıdan haftalık grafikte destek seviyesi olarak 1170-1144, direnç olarak ise 1190-1200 bölgesini yakından izliyoruz. Lira performansı, CDS ve özellikle son dönemde dikkat çeken artan korelasyonla Avrupa hisselerindeki fiyatlama eğilimi BİST 100 fiyatlamasını etkileme potansiyeline sahip. ABD’de gerçekleştirilen seçimlerin sonrasında global risk iştahının seyri kısa vade en öne çıkan başlık konumunda.

USDTRY paritesi işlemlerinde Türk lirasına likiditesine yönelik alınan önlemlerin etkilerini ve AOFM seyrini takip edeceğiz. 8.35-8.30-8.18 seviyeleri aşağı yönde izlenebilir.

EURUSD paritesi fiyatlamalarında global Amerikan doları yaklaşımı ana etken konumunda kalmaya devam ederken bölgeye dair haber akışı da fiyatlamalara yön verir durumda. ABD başkanlık seçimlerine ait belirsizlik devam etse de global risk iştahındaki artışla EUR lehine durumun oluşabileceğini değerlendiriyoruz. Kısa vadeli EUR yükselişi açısından 1.1820 bölgesi üzerinde kalınmasını yakından izleyeceğiz. 1.1910-1.1970 seviyeleri yukarı yönde direnç noktaları olarak takip edilebilir

Kaynak Deniz Yatırım
Hibya Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.